Jak przygotować wyśmienitą masę do makowca?
Na wstępie chciałabym napisać, że odradzam Wam „gotowe masy makowe” w puszkach, które dostępne są na sklepowych półkach w hipermarketach. Większość z nich jest przesłodzona i zbyt wodnista, a czasem zawiera nawet środki konserwujące. Zdarza się, że producenci tego rodzaju produktów kupują do swych wyrobów najgorszej jakości mak, a my nie możemy sobie pozwolić, by nasz makowiec nam nie wyszedł.
Jak wybrać dobry mak?
Poszukując maku zwróć uwagę czy jest świeży. Mak wyróżnia się pięknym zapachem, a stary jest zjełczały. Jako że jest niezwykle bogaty w tłuszcze, to powinien być przechowany w miejscu suchym, inaczej będzie od niego czuć stęchlizną lub też wchłonie niepożądane zapachy z otoczenia.
Jak przygotować mak?
Mak zalewamy mlekiem i gotujemy na wolnym ogniu przez 15-20 minut. Następnie zostawiamy go na kilka godzin lub najlepiej na noc. Jeśli mak nie wchłonie całego mleka, to przekładamy go na sito i starannie odcedzamy.
Przygotowanie masy do makowca
Dopiero teraz nasze ziarnka maku gotowe są do przemielenia. Mielimy je trzy razy! Dodajemy do nich cukier, żółtka, masło, miód, cynamon i mielone migdały. Całość mieszamy i wzbogacamy jeszcze bakaliami. Jeżeli chodzi o ubite białka, to dodajemy przed wyłożeniem masy na kruchy spód.
Może coś słodkiego?
-
Baklawa makowa
Cenaza formę9000zł -
Makowiec na kruchym cieście z frużeliną żurawinową
Cenaza formę7000zł -
Sero-makowiec
Cenaza formę9000zł