Masz pytanie?

Co zrobić, aby moja beza była idealna?

Jak się odpowiednio przygotować, aby nasza beza była idealna?

Białka jajek powinny być świeże i starannie oddzielone od żółtek. Nie ma znaczenia czy wyciągniecie je prosto z lodówki czy też używać będziecie białek w temperaturze pokojowej.

Przed przystąpieniem do pracy zatrzymajmy się na chwilę przy wyborze miski: najlepsza będzie metalowa, ewentualnie możecie sięgnąć też po szklaną. Na pewno odradzam Wam do przygotowywania bezy korzystania z misek plastikowych. Naczynie powinno być czyste i idealnie suche.

Wybierając rodzaj cukru pamiętajcie, że w przypadku bezy najlepszy jest cukier drobny. Bezę należy ubijać, aż do momentu aż dodany wcześniej do białek cukier całkowicie się rozpuści.

Rozpoczynamy ubijanie białek 

Przejdźmy teraz do ubijania białek. Rozpoczynamy od możliwie najniższych obrotów miksera, stopniowo przechodząc do coraz wyższych, a kończąc na najwyższych w momencie, kiedy otrzymacie już prawie sztywną piankę. 

Jak poznać czy nasze białka zostały prawidłowo ubite? 

Pianka powinna tworzyć na mieszadłach miksera wierzchołem, którego górna część jest miękka i delikatnie opada. Nie wolno ubijać zbyt długo - na tym etapie bardzo łatwo jest przebić białka. A przebite białka grupują się w obłoczki, sprawiają wrażenie zwarzonych i zaczynają podchodzić wodą. Takich białek nie ubijamy dalej, gdyż jedno jest pewne: nasza beza się nie uda.

Co zrobić, aby nasza beza była puszysta?

Od momentu ubicia białek do lekko sztywnej pianki ustawiamy obroty miksera na prawie najwyższe i rozpoczynamy dodawać cukier, łyżka po łyżce. Gotowa prawidłowo ubita piana bezowa jest sztywna, błyszcząca i bardzo gęsta. Możemy do bezy dodać kwaśne dodatki: sok z cytryny, ocet winny dzięki nim beza zwiększa swoją objętość i nie opada.

Pieczenie bezy w piekarniku

Bezę na początku pieczemy w temperaturze nie wyższej niż 140 stopni, obserwując ją cały czas w piekarniku – pamiętaj, aby w trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika! Po czasie ok. 40 min zmniejszamy temperaturę i suszymy naszą bezę w 80-90 stopniach. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo „suszenie” bezy może potrwać nawet przez kilka godzin.

Dodatkowa wskazówka: unikaj dni, w trakcie których powietrze jest wilgotne! 

Warto również wspomnieć o tym, że wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na przygotowywanie bezy. W dni, w trakcie których powietrze jest szczególnie wilgotne, bezy zdecydowanie gorzej się  ubijają a, ich powierzchnia po upieczeniu szybko robi się miękka.

Może coś słodkiego?

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Monika Zdanewicz. Wszelkie prawa zastrzeżone
CMS by Quick.Cart design: grafiQa.pl
Facebook